SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Sockerskål 7278253
nr 727 8253
Sockerskål
på fot, nysilver, nyrokoko, höjd: 33
Utrop:
600 kr
Såld:
550 kr
måndag 28 november 2011
kl 19:45:26
300 kr
350 kr
450 kr
500 kr
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.